PDF Drukuj

SAMORZĄD UCZNIOWSKI 2016/2017
Przewodniczący Rady Uczniowskiej

  • Igor Giża VIb

Zastępca przewodniczącego Rady Uczniowskiej

  • Aleksandra Balmowska VIa

Skarbnik

  • Lena Ryszewska VId

Łącznicy z klasami IV:

  • Zuzanna Puchalska Vc
  • Aleksandra Łozowicz Vc
  • Julia Ruta Vb

Łącznicy z klasami V:

  • Dominik Matuszewski Va
  • Michał Strzyżewski Vb

Łącznicy z klasami VI:

  • Agata Kornacka VIb
  • Filip Niewiem VId

Opiekunowie Samorządu Szkolnego:
mgr Małgorzata Puzio
mgr Karolina Woźniak


Dzień Zwierzaka
14 czerwca 2017 roku z inicjatywy całej społeczności uczniowskiej odbył się w naszej szkole po raz pierwszy Dzień Zwierzaka zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. W tym dniu na sali rekreacyjnej powstała wystawa zdjęć wraz z krótkimi opisami Waszych ukochanych domowych pupili. Pisaliście w nich ile mają lat, co lubią, jakie mają usposobienie, wady i zalety. Gratulujemy Wam tak oddanych przyjaciół!

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Mediacje

W miesiącu maju i czerwcu niektórzy przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z naszej szkoły, tj: Zuzanna Puchalska, Lena Ryszewska, Igor Giża, Dominik Matuszewski i Filip Niewiem brali udział w warsztatach z zakresu mediacji rówieśniczej, które odbywały się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Bydgoszczy. Warsztaty te odbyły się pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w porozumieniu z Okręgową Radą Adwokacką w Bydgoszczy. W sumie odbyły się cztery spotkania, które obejmowały zajęcia w grupach w wymiarze czterech godzin lekcyjnych. Uczniowie dowiedzieli się na nich co to jest mediacja, jakie są jej rodzaje oraz przede wszystkim kiedy należy ją stosować. Zapoznali się również z procesem mediacyjnym, poznali jego zasady i przebieg oraz rolę i zadania mediatora. Na spotkaniach tych pod czujnym okiem fachowców mieli również okazję przeprowadzić symulację mediacji rówieśniczej. Udział w warsztatach uczniowie uznali za bardzo ciekawe
i inspirujące doświadczenie.

Audycje

Przed świętami Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Konstytucji 3 Maja Samorząd Uczniowski zaprosił nas do wysłuchania audycji wprowadzającej w atmosferę tych ważnych wydarzeń. Na początku prowadzący Igor i Filip przedstawili genezę święta 2 maja oraz przypomnieli symbolikę  barw flagi. Przy tej okazji wysłuchaliśmy piosenki o fladze i symbolach narodowych. Następnie konferansjerzy przeczytali o historii oraz znaczeniu Konstytucji 3 Maja Zabrzmiała pieśń „3 Maj” i „Polonez Trzeciego Maja” Po audycji uczniowie na tę okoliczność mogli obejrzeć gazetkę wykonaną przez członków Samorządu Uczniowskiego.

Miss wiosny

W dniu 11 kwietnia 2017 roku odbyły się w naszej szkole, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski, wybory Miss Wiosna 2017 dla klas IV-VI. W wyborach tych udział wzięli przedstawiciele wszystkich klas, a zdobyte punkty doliczone zostały do rywalizacji „Klasa na 6”. Na poziomie klas VI Pani Wiosna miała się zaprezentować w odsłonie nowoczesno-sportowej – I miejsce zdobyła klasa VIb, II miejsce klasa VIa, III miejsce klasa VId i IV miejsce klasa VIc. Klasy V-te miały przedstawić Panią Wiosnę
„na ludowo” – i tak: I miejsce zajęła klasa Va, II miejsce klasa Vc i III miejsce klasa Vb. Natomiast Pani Wiosna klas IV miała wyglądać tradycyjnie. I miejsce na tym poziomie zdobyła klasa IVa, II miejsce klasa IV b, III miejsce klasa IV c i IV miejsce klasa IVd. Jury złożone z nauczycieli i przedstawicieli SU wzięło pod uwagę zgodność zaprezentowanego stroju z kategorią oraz oryginalność jego zaprezentowania. Bez względu na uzyskane punkty cała społeczność szkolna doskonale się bawiła
i w radosnych nastrojach powitała tegoroczną wiosnę.

Dzień Kobiet
07.03.2017 r. na godzinie wychowawczej. uczniowie wysłuchali audycję pt. „Trzy słówka o kobietach”. Igor i Filip prowadzący program rozpoczęli od krótkiej historii tego święta, a następnie przeczytali ciekawostki i anegdoty o kobietach. Nie zabrakło wierszy a także piosenek o płci pięknej. Rozbrzmiewała muzyka m.in. „Być kobietą”, „Bo z dziewczynami czy „Baśka”. Na końcu tradycyjnie odczytano życzenia dedykowane dla dziewczyn i pań.

Akcja pod nazwą „Góra Grosza”
Do XVII edycji Góry Grosza, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom, włączyła się nasza szkoła. Przedstawiciele Samorządy Uczniowskiego od 01.12. 2016r. do 27.01.2017 r. w przerwy mleczne zbierali monety dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. Wśród klas IV – VI zebrano ogółem 335 zł i 30 groszy. Dziękujemy wszystkim którzy włączyli się do akcji.

 

WALENTYNKI – 2017 r.
Dnia 14 lutego działała w naszej szkole poczta walentynkowa. Uczniowie samodzielnie projektowali serduszka walentynkowe i wręczali je „amorkom” – łącznikom Samorządu Uczniowskiego. Niektóre z tych życzeń zostały odczytane podczas audycji o święcie zakochanych, którego patronem jest Św. Walenty. Uczniowie poznali genezę tego święta oraz posłuchali informacji o jego patronie. Całość przeplatana była oczywiście piosenkami o miłości. Natomiast druga część życzeń wręczanych amorkom, na prośbę ich adresatów, trafiła bezpośrednio w ręce adresatów.

Akcja Pomóż i Ty

W styczniu zakończyła się Akcja Pomóż i Ty na rzecz Daniela Czerniaka. Przedstawiciele z Samorządu Uczniowskiego sprzedali wszystkie cegiełki uzyskując kwotę  190 złotych. Dochód zasili fundusz na zakup rowerowózka dla podopiecznego fundacji. Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy.

Dzień wróżb
„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”
W środę 30 listopada 2016 r. odbył się w naszej szkole „Dzień wróżb” organizowany przez Samorząd Uczniowski. W sali rekreacyjnej rozgościły się wróżki i czarodzieje. Panowała tam bardzo tajemnicza atmosfera. Klasy schodziły do sali pod opieką nauczycieli. Podchodziło się do różnych stanowisk wróżbiarskich, gdzie między innymi można się było dowiedzieć, jak będzie miał/a na imię nasza sympatia, jaka liczba jest dla nas szczęśliwa lub jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości. W postaci wróżek i czarodziejów wcielili się uczniowie z Samorządu Uczniowskiego. Wszyscy naprawdę świetnie się bawili a odczytywana przyszłość budziła wiele emocji.

 

Pamiętamy!

W listopadzie, miesiącu pamięci o zmarłych, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z przewodniczącym zapalili znicze w miejscach pamięci osób poległych w czasie II wojny światowej. Udali się pod tablicę upamiętniającą kierownika pierwszej polskiej szkoły w Janikowie oraz stanęli przy Dębie Pamięci, który jest poświęcony podporucznikowi Aleksandrowi Plucińskiemu, zamordowanemu w Katyniu.

 

Szczęśliwy Numerek to akcja zainicjowana w naszej szkole przez samych uczniów, bowiem bardzo dużo klas zgłosiło tę propozycję do planu pracy Samorządu Uczniowskiego na ten rok szkolny. Codziennie rano przedstawiciel SU, w obecności opiekuna, losować będzie szczęśliwy numerek, który w tym dniu zwalniać będzie od odpowiedzi ustnej i zadanych zadań domowych. Akcja potrwa od połowy listopada 2016 roku do końca maja roku 2017.

REGULAMIN SZCZĘŚLIWEGO NUMERKA

1.Każdy ma prawo do szczęścia.

2.Szczęśliwy numerek będzie zawierał liczby od 1 do 24, które odpowiadają przypisanemu numerkowi w dzienniku lekcyjnym.

3.Liczba raz wylosowana nie będzie brała udziału w dalszych losowaniach, aż do wylosowania ostatniego numerka.

4.Szczęśliwy numerek zwalnia z:
- odpowiedzi ustnej
- zadanych zadań domowych

5. Szczęśliwy numerek będzie losowany codziennie o godzinie 7:50, przez przedstawiciela SU w obecności jego opiekuna lub innego nauczyciela, a następnie wywieszany na tablicy ogłoszeń Samorządu Uczniowskiego.

6. Jeżeli uczeń chce może skorzystać z prawa do odpowiedzi lub sprawdzenia zadania domowego, mimo wylosowanego szczęśliwego numerka.

7. Jeżeli uczeń jest nieobecny, a zostanie wylosowany jego numerek, traci możliwość wykorzystania go - czeka aż do następnej kolejki losowania.

8. Szczęśliwy numerek obowiązuje od 16 listopada 2016 r. do 31 maja 2017r.

Kup pan szczotkę

24 października zakończyła się akcja pod nazwą ,,Kup pan szczotkę” zorganizowana przez Fundację Redemptoris Missio a przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski. Inicjatywa polegała na zebraniu  szczotek i past do zębów dla dzieci z Afryki. Polscy misjonarze oraz lekarze stomatolodzy uczą dzieci w szkole jak myć zęby, a na koniec roku szkolnego w ramach nagrody dostają szczoteczki do domu. Uczniowie naszej szkoły z dużym zaangażowaniem przystąpili do zbiórki. Zebrano 79 szczoteczek i 50 past. Za udział wszystkim dziękujemy

 

Dzień Chłopca
W dniu 27 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopca. W związku z tym dziewczęta z SU przygotowały krótką audycję  dla wszystkich chłopców i Panów z okazji ich święta, którą przedstawiono na godzinie wychowawczej. Podczas audycji Panowie mogli posłuchać ciekawych i śmiesznych anegdot na swój temat, zapoznać się z symboliką niektórych imion, a wszystko to przerywane było znanymi i lubianymi przez wszystkich przebojami. Ponadto wcześniej, przez cały tydzień dziewczęta zbierały życzenia napisane przez ich koleżanki dla kolegów ze szkoły, które zostały odczytane podczas audycji. Wszystkim chłopakom życzymy wszystkiego najlepszego!

Pomóż i Ty

Tradycyjnie jak co roku Fundacja ,,Pomóż i Ty '' zwróciła się z prośbą o wsparcie i sprzedaż cegiełek na rzecz 19 letniego Daniela Czerniaka, który od  7 – go miesiąca życia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, objawiające się  niedowładem czterokończynowym oraz padaczką. Daniel potrzebuje rowerowózka, który  ułatwi mu podróżowanie z najbliższymi. Cena jednej cegiełki to 1,5zł. Przedstawiciele SU na każdej przerwie śniadaniowej proponują zakup cegiełek. Akcja trwa do 23 czerwca 2017 roku.

 
 Szkoła Podstawowa
 w Janikowie

ul. Biskupa Michała Kozala 3
88-160 Janikowo
tel./fax (52) 3514-448
tel./fax (52) 3514-446
mail: spjanikowo@janikowo.com.pl