PDF Drukuj

Dzień Tabliczki Mnożenia

Ostatni piątek września jest ogłoszony Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia (WMTDay). W tym roku Szkoła Podstawowa w Janikowie po raz

czwarty przystąpiła do tego matematycznego święta. Jest to bezpłatna akcja edukacyjna, która ma na celu propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki, zachęcająca do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.
30 września 2016 r., 2977 szkół m.in. z Polski, USA, Szwajcarii, a nawet z tak egzotycznych krajów jak Urugwaj, Kolumbia czy Jamajka  wzięło udział w tym niecodziennym przedsięwzięciu. Akcja polegała na przeprowadzaniu krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia przez Komisje i Patrole Egzaminacyjne zgodnie z mottem:
„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Po uzyskaniu licencji Organizatora WMTDay 2016 uczniowie naszej szkoły przystąpili do działań. W tygodniu poprzedzającym święto przygotowaliśmy rekwizyty potrzebne do przeprowadzenia akcji: plakaty, losy, identyfikatory, legitymacje. Ustaliliśmy skład Komisji Egzaminacyjnych i Patroli Egzaminacyjnych. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. - egzaminatorami byli uczniowie. Każdy, kto poprawnie odpowiedział na wszystkie pytania – otrzymał tytuł „Eksperta tabliczki mnożenia".
VI WMTDay cieszył się dużym zainteresowaniem, a to oznacza, że takie święto powinno być organizowane co roku. Dorośli mogli w tym dniu dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. Jak pokazuje doświadczenie poprzednich edycji – taka zamiana ról okazała się bardziej stresująca dla…dorosłych. Dzieci natomiast były niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Akcja była udana, sprawiła wiele radości uczniom. Uświadomiła również, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Organizatorzy gratulują Ekspertom, dziękują Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom zabawy. Koordynatorem akcji była p. R. Strzyżewska.
Notatkę sporządziła R. Strzyżewska

 
 Szkoła Podstawowa
 w Janikowie

ul. Biskupa Michała Kozala 3
88-160 Janikowo
tel./fax (52) 3514-448
tel./fax (52) 3514-446
mail: spjanikowo@janikowo.com.pl