PDF Drukuj

Młody obywatel pytał...
Zakończyliśmy realizację ogólnopolskiego programu ,,Młody Obywatel" organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego.
Grupa projektowa- Dworczak Bartosz (Vc), Marszałek Natalia (Va), Matuszewski Dominik (Va), Sadowska Wiktoria (Va), Sołowska Nikola (VIa), Szczepańska Wiktoria (Va), Wiecka Aleksandra (Va), Wojciechowska Agata (VIa) realizowała temat: „Reportaż po sąsiedzku". Celem jego było bliższe poznanie społeczności lokalnej: ich historii, pasji i zainteresowań. Po sporządzeniu listy osób, z którymi dzieci chciały przeprowadzać wywiady, uzyskaniu zgód, uczniowie wcielili się w rolę dziennikarzy i przeprowadzali rozmowy. Naszym działaniem chcieliśmy rozbudzić zarówno wśród grupy projektowej, jak i społeczności uczniowskiej ciekawość, a tym samym przekonać dzieci, że ludzie dorośli, mimo pełnionej ważnej funkcji-zarówno zawodowej jak i społecznej, mają swoje zainteresowania i hobby, chętnie rozmawiają z młodszymi osobami, dzielą się wrażeniami. Grupa projektowa przeprowadziła 14 wywiadów:

-P. Andrzejem Brzezińskim- burmistrzem Gminy i Miasta Janikowo;
-P. Grzegorzem Czerwińskim- przewodniczącym Rady Miejskiej w Janikowie;
-P. Jackiem Dumą- wiceburmistrzem Gminy i Miasta Janikowo;
- P. Anną Dworniczuk- przewodniczącą Klubu Seniora ,,Złoty Wiek” w Janikowie;
-P. Hubertem Fabiszewskim- dyrektorem Niepublicznego Przedszkolnego ,,Mali Odkrywcy” w Janikowie;
- P. Ewą Foss- dyrektorem Szkoły Podstawowej w Janikowie;
- P. Eugeniuszem Kłopotkiem- dyrektorem Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy w Kołudzie Wielkiej, posłem Rzeczypospolitej Polskiej;
-P. Agnieszką Majkowską- dyrektorem Miejsko-Gminnego Zespołu Oświaty w Janikowie;
- P. Małgorzatą Nowak-Żukiel- janikowską artystką i poetką;
- P. Jarosławem Nowakiem- pasjonatem podróży, muzykiem oraz morsem;
- P. Grzegorzem Płuciennikiem- kierownikiem Ośrodka Sportu i rekreacji w Janikowie;
- P.Krzysztofem Pikulskim- Mistrzem Świata, Europy i Polski w wioślarstwie ergonomicznym;
- P. Mateuszem Serwachem- absolwentem naszej szkoły, dziennikarzem radiowym Polskie Radio Pomorza i Kujaw ( Radio Pik Bydgoszcz);
- P. Rafałem Samborskim- człowiekiem o złotym sercu. Rozmowa z przyjaciółmi.
Wszyscy rozmówcy potraktowali uczniów jak profesjonalnych dziennikarzy. Wielkim dla nich zaskoczeniem było przyjmowanie w gabinetach i ważnych miejscach. Niektórzy goście przyszli z wizytą do naszej szkole. W czasie przeprowadzania wywiadów, dzieci czuły się jak równorzędni partnerzy-rozmówcy, ważni i doceniani. Miłym akcentem spotkań były drobne upominki, luźne, swobodne rozmowy, najważniejszym natomiast, przeprowadzenie wywiadu w miłej i przyjaznej atmosferze. Wyniki pracy dzieci zaprezentowane zostały społeczności uczniowskiej klas IV-VI oraz w niedługim czasie będą wyemitowane w regionalnej telewizji kablowej.
Koordynatorzy programu bardzo serdecznie dziękują P. Ewie Foss za umawianie terminów i ułatwianie kontaktów oraz wszystkim rozmówcom za udzielenie wywiadu grupie projektowej.
Koordynatorkami programu Młody Obywatel były p. Maria Lewandowska i p. Joanna Miławska, a współpracowały z p. Renatą Strzyżewską oraz p. Jackiem Czubachowskim.
Notatkę sporządziła: M. Lewandowska

 

 
 Szkoła Podstawowa
 w Janikowie

ul. Biskupa Michała Kozala 3
88-160 Janikowo
tel./fax (52) 3514-448
tel./fax (52) 3514-446
mail: spjanikowo@janikowo.com.pl