PDF Drukuj

Program „Kompetencje na szóstkę”

W tym roku szkolnym w naszej szkole realizowany jest program „Kompetencje na szóstkę”. Program ten organizuje Fundacja Uniwersytet Dzieci, która od 10 lat popularyzuje naukę i upowszechnia autorskie metody nauczania. W ramach tego programu w roku szkolnym 2017/2018 niektórzy nauczyciele, na godzinach wychowawczych, zrealizują cykl lekcji kształtujących kompetencje społeczne uczniów w oparciu o scenariusze lekcji przygotowane przez naukowców i ekspertów Uniwersytetu Dzieci. Metody przygotowywane są na bazie Metody Pytań i Doświadczeń, której celem jest kształcenie myślenia naukowego, opartego na stawianiu pytań badawczych, przeprowadzenie procesu badawczego oraz wyciąganie wniosków z przeprowadzonych badań.

Uczniowie klasy Vc realizowali  na godzinach wychowawczych w następujące tematy: 
1. Jak podejmować decyzje w grupie?; 
2. Jakie są moje talenty i mocne strony?; 
3. Jak zrealizować projekt cz. I;
4. Jak zrealizować projekt cz. II. 
Uczniowie mieli do dyspozycji mnóstwo ciekawych materiałów, takich jak: karty pracy, filmy, prezentacje, na podstawie których wraz z nauczycielem poznawali temat, a następnie swoją wiedzę mogli wykorzystać w zajęciach praktycznych – przygotowując na przykład ciekawe projekty. Dzięki udziałowi w tym programie uczniowie rozwinęli umiejętność krytycznego i logicznego myślenia, argumentowania i wyciągania wniosków. Kształcili kompetencje społeczne oraz nauczyli się współpracy i komunikowania w grupie. A przede wszystkim nawiązywanie nowych relacji i praca w grupie była dla Nich ogromną przyjemnością.

W programie bierze również udział  klasa III b pod opieką p. Katarzyny Zientek, która do tej pory zrealizowała następujące zadania:
• Jak gimnastykować wyobraźnię?
• Jak wspólnie zapracować na sukces?
• Jak trenować myślenie? 

Notatkę sporządziła: K. Woźniak

 
 Szkoła Podstawowa
 w Janikowie

ul. Biskupa Michała Kozala 3
88-160 Janikowo
tel./fax (52) 3514-448
tel./fax (52) 3514-446
mail: spjanikowo@janikowo.com.pl