PDF Drukuj

„Balladyna” w tradycyjnej odsłonie
7 maja 2019 roku uczniowie klas siódmych naszej szkoły obejrzeli na deskach Teatru Miejskiego w Inowrocławiu „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Spektakl przygotował Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Była to klasyczna interpretacja dramatu , choć z uwagi na niewielką liczbę wykonawców wykorzystano także animację komputerową.
„Balladyna”, nazywana czasem dramatem władzy, opowiada o losach dwóch sióstr, które zbierając maliny, konkurują o rękę możnego grafa Kirkora. Tytułowa bohaterka jest wcieleniem zła, pragnie bogactwa i zaszczytów i aby to zdobyć, ucieka się najpierw do zabicia siostry, a potem wszystkich, którzy mogą pokrzyżować jej plany. Utwór przestrzega jednak, że nie ma winy bez kary, dlatego choć Balladynie udaje się zasiąść na tronie, wkrótce ginie rażona piorunem. Sprawiedliwość tryumfuje.
W spektaklu Narodowego Teatru Edukacji większą uwagę widza zwraca jednak nie tytułowa grafini, ale Goplana i jej wierny sługa Skierka. Nimfa wodna zachwyca strojem, którego niezwykłość podkreślono grą świateł i psychodeliczną muzyką, natomiast skrzat świetnie gra: knuje intrygi, pojawia się i znika, a gdy trzeba - wybucha demonicznym śmiechem.
Utwór Słowackiego przestrzega, że nie ma drogi na skróty, do wszystkiego trzeba dojść ciężką pracą, na wszystko trzeba zasłużyć. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie dobrze zrozumieli tę życiową prawdę.
Opracowanie notatki: E. Twarużek

 
 Szkoła Podstawowa
 w Janikowie

ul. Biskupa Michała Kozala 3
88-160 Janikowo
tel./fax (52) 3514-448
tel./fax (52) 3514-446
mail: spjanikowo@janikowo.com.pl