PDF Drukuj

„Nauka i zabawa z pozytywną energią…” -  II edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Porcja Pozytywnej Energii

Biorąc pod uwagę fakt, iż jednym z priorytetów naszej szkoły jest troska o zdrowie jej wychowanków, w bieżącym roku szkolnym 2014/2015 dołączyliśmy do grona placówek, biorących udział w  ogólnopolskim programie edukacyjnym Porcja Pozytywnej Energii.  Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych, ich rodziców oraz nauczycieli.

Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez naukę wyboru pożywienia pełnego energii pochodzącej z naturalnych źródeł oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

Program Pozytywnej Energii to:

  • promocja zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia poprzez działania profilaktyczne ograniczające nadwagę i otyłość uczniów,
  • nauka wybierania produktów zdrowych i smacznych jednocześnie oraz  świadomego i racjonalnego kupowania jedzenia, przechowywania żywności, nauka komponowania zdrowych i apetycznych posiłków,
  • utrwalanie zasad właściwego odżywiania, niezbędnych do prawidłowego rozwoju każdego człowieka.

Każdego dnia dzieci potrzebują niezbędnych składników, aby uczyć się, myśleć, pracować. To właściwa dieta, aktywność fizyczna oraz działania proekologiczne i życie w zgodzie z naturą, w dużej mierze odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Dzięki spożywaniu właściwie dobranych produktów -  smacznych, a do tego wartościowych – dzieci nie tylko utrzymają wagę na właściwym poziomie, ale będą też miały ochotę na zabawę i ruch na świeżym powietrzu. Odpowiednio zbilansowana i zdrowa dieta da im  DUŻO POZYTYWNEJ ENERGII, niezbędnej do działania, uśmiechu, nauki, rozwijania pasji i radości czerpanej z życia.

Powyższe informacje zaczerpnięto ze strony internetowej http://www.porcjapozytywnejenergii.pl/, która zawiera również  więcej materiałów tematycznie związanych z programem.
Działania
„Zdrowo jemy – długo żyjemy” to hasło przewodnie zorganizowanego przez uczniów klasy Va, pod opieką nauczycieli: p.R.Strzyżewskiej i p. M.Płuciennik, wydarzenia społecznego typu Land Art w ramach programu Porcja Pozytywnej Energii.
Podjęte działania oparte były na głównych założeniach programu i miały na celu przekonać społeczność szkolną oraz lokalną do zmiany nawyków żywieniowych. Uczestnicy akcji podjęli szereg działań między  innymi: zorganizowali akcje ulotkowe, poprowadzili audycje w szkolnym radiowęźle, - dla swoich kolegów oraz rodziców, częstowali smacznymi i zdrowymi jabłkami, na korytarzach pojawiły się kolorowe plakaty. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia wg scenariusza nadesłanego przez organizatora Porcji Pozytywnej Energii. Podsumowaniem wydarzenia było zdjęcie wykonane techniką Land Art -wykorzystującą dary natury – gałęzie, drzewa, krzewy, a przede wszystkim jabłka w celu zobrazowania hasła przewodniego akcji. Efekt końcowy wysłany został jako projekt konkursowy i w chwili obecnej z niecierpliwością  oczekujemy na wyniki.
Organizatorzy: R.Strzyżewska, M.Płuciennik
 

Konkurs "Porcja pozytywnej Energii"
Uczniowie klasy Vb przystąpili  do konkursu "Porcja pozytywnej Energii". Wykorzystując prace uczniów oraz otrzymane od organizatora materiały dydaktyczne promowaliśmy program związany z ochroną środowiska  i zachowaniami proekologicznymi.
W konkursie zostały zaprezentowane prace plastyczne wykonane w dowolnej technice. Tematem przewodnim była segregacja odpadów. W sali przyrodniczej zorganizowaliśmy wystawę prac uczniów, którą odwiedzili wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami. Przygotowując swoje prace uczniowie mieli za zadanie zwrócić uwagę na rodzaj odpadów, czas ich rozkładu w naturalnym środowisku oraz możliwości ich prawidłowego składowania w pojemnikach na terenie naszego miasta.
 


Aktywność fizyczna i zdrowie w programie Porcja Pozytywnej Energii
Pani M .Pietrala z wytypowaną klasą V d. do pracy konkursowej zgłosiła wydarzenie typu Land Art. pt. „Ruch=życie” jako podsumowanie akcji promującej aktywność  fizyczną wśród uczniów SP w Janikowie.
Uczniowie  kl. V d wypracowali 10 zasad zdrowego stylu życia , ułożyli wiersz-instrukcję ćwiczeń śródlekcyjnych i  wykonali tematyczną gazetkę. Dnia 23.03.2015 r. zorganizowali  akcję „Ruch=życie”. Na  przerwach rozdawali ulotki z wypracowanymi zasadami. Nadali przez radiowęzeł audycję pt.” Czy ćwiczenia śródlekcyjne są ważne?”. Na czwartej godzinie lekcyjnej  przeprowadzili ćwiczenia śródlekcyjne wg. wypracowanej instrukcji. Zorganizowali na popołudniowych zajęciach rekreacyjno-sportowych ogólnoszkolny „Test Sprawności Fizycznej”, gdzie w 6 próbach każdy mógł ocenić swoją sprawność.
Podsumowaniem akcji było wykonanie zdjęcia pt. „Ruch=życie”. Na szarej ziemi oznaczającej złe nawyki żywieniowe i zły styl życia. Dzieci ubrane na czerwono ustawiły się w kształcie serca symbolizującego zdrowe i aktywne życie zgodne z poznanymi zasadami. Trochę niekształtny ludzik ułożony z przyborów sportowych oznacza, że zawsze jest czas  by móc rozpocząć i kontynuować ćwiczenia fizyczne, aby dokonały się dobre i trwałe zmiany w organizmie.
RUCH = ŻYCIE
PAMIĘTAJCIE !!!
1.    Wysypiajcie się.
2.    Odżywiajcie się zdrowo.
3.    Codziennie wypijajcie 2 litry niegazowanych płynów.
4.    Aktywnie wypoczywajcie.
5.    Codziennie przebywajcie minimum 1 godzinę na świeżym powietrzu.
6.    Na lekcji wychowania fizycznego ćwiczcie rzetelnie i na miarę swoich możliwości.
7.    Stosujcie ćwiczenia śródlekcyjne.
8.    Utrzymujcie prawidłową postawę ciała.
9.    Wietrzcie pomieszczenia w których przebywasz.
10.    Ograniczcie komputer i oglądanie TV.
Apelujemy- o przestrzeganie  naszych zasad.
 


Opracowali: M. Płuciennik, L. Legumina - nauczyciel przyrody, M.Pietrala

 
 Szkoła Podstawowa
 w Janikowie

ul. Biskupa Michała Kozala 3
88-160 Janikowo
tel./fax (52) 3514-448
tel./fax (52) 3514-446
mail: spjanikowo@janikowo.com.pl